29 marca 2024

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Nowym Tomyślu

Półfinał Mistrzostw Polski w Szachach Standardowych

W dniach od 24.09 do 01.10.2017r.  w nadmorskiej miejscowości Łazy odbył się Półfinał Mistrzostw Polski w Szachach Standardowych.

Po przebrnięciu wcześniejszych, bardzo trudnych eliminacji w zawodach tych wystartowali Akademicy z Nowego Tomyśla i byli to : Zuzanna Biniak, Filip Możdżanowski, Michał Rugała i Jaś Myszkowski.

Turniej rozegrany został na dystansie 9 rund po 90 minut na partię dla zawodnika. Wszystkie grupy były bardzo silnie obsadzone i rywalizacja była zacięta do samego końca. W grupie dziewcząt do lat 11 zagrała Zuzanna. Wystartowało w niej 11 zawodniczek i ze względu na małą ich ilość rozegrano tylko 7 rund . Turniej zaczął się dla Zuzi bardzo udanie ponieważ zremisowała ona pierwszą partie z główną faworytkę tej rywalizacji i jak się później okazało zwyciężczynią całego turnieju, która wygrała wszystkie kolejne partie. Kolejna runda była jeszcze bardziej udana ponieważ zakończyła się zwycięstwem. Potem niestety przyszły dwie porażki. Szczególnie jedna była bardzo bolesna. Zuzanna grał bardzo dobrze i zanosiło się na zwycięstwo. Jednak w końcówce popełniła dość prosty błąd co przechyliło szalę zwycięstwa na stronę rywalki. Ale Zuza się nie poddał. Walczyła do końca i w kolejnych trzech rundach zdobyła 3 punkty. W całym turnieju zdobyła ich 4,5 i zakończyła rywalizację na piątym, bardzo dobrym ale zarówno pechowym miejscu. Pechowym ponieważ 4 pierwsze zawodniczki awansowały do finału mistrzostw polski. Wszystkie zawodniczki od 2 do 5 miejsce miały po 4,5 punktu i o miejscu decydowała punktacja dodatkowa, która okazała się  niekorzystna dla Zuzi (w porównaniu piłkarskim to przegrała mniejsza ilością strzelonych bramek). Szkoda ale wiem, że Zuza się tym nie załamała, podjęła rękawice i będzie trenowała i walczyła dalej i ten finał osiągnie za rok!
W grupie chłopców do lat 9 wystartowali Michał i Jasiu. Chłopaki grali bardzo ambitnie ale niestety też zakończyli bardzo pechowo. Awans z tej grupy uzyskiwało pierwszych 6 zawodników. Michał i Jasiu zdobyli po 4,5 punktu i zajęli odpowiednio 7 i 8 miejsce. Szczególnie szkoda Michała ponieważ uważam, że był jednym z faworytów do awansu. Ten turniej jednak nie należał do jego najlepszych. Walczył do ostatniej rundy, którą niestety przegrał i tym razem się nie udało. Jasiu natomiast zagrał świetne zawody i może być z tego turnieju bardzo zadowolony. Jest on o rok młodszy i w tej samej grupie zagra jeszcze w przyszłym roku. Przy takim jego zaangażowaniu w treningi i wyjazdy na turnieje jego awans do przyszłorocznego finału jest pewny!
Najstarszym naszym uczestnikiem w tym turnieju był Filip Możdżanowski. Grał on w grupie do 13 lat, która była niesamowicie mocno obsadzona. Grał w niej m.in. tegoroczny wicemistrz Unii Europejskiej – Tymon Ochędzan. Jak silna była obsada niech świadczy fakt, że ów Tymon przegrał aż 3 partie i zajął „dopiero” trzecie miejsce. Filip przystąpił do rywalizacji z 13 numerem startowym. W całym turnieju zagrał bardzo solidnie. W łatwy i niewytłumaczalny sposób przegrał tylko jedną partię. Reszta pojedynków była bardzo dobrze rozegrana i Filip zdobył w sumie w całym turnieju 5 punktów i został sklasyfikowany na 9 miejscu. Przy takiej obsadzie uważam, że jest to bardzo dobry wynik.  Tym bardziej, że Filip poprawił swój ranking i od nowego notowania jego Fide będzie przekraczał już 1400 punktów. Był on w tej grupie młodszym rocznikowo zawodnikiem. Zdobył bardzo duże doświadczenie i za rok zagra ponownie w tej samej grupie i jestem przekonany, że wtedy  powalczy o finał.

Nie tylko jednak szachami żyliśmy. Pogoda w tych dniach dopisała co pozwoliło na plażowanie i zamoczenie nóg w morzu. Codziennie korzystaliśmy także z boisk do siatkówki, piłki nożnej, koszykówki i tenisa. A na koniec pobytu wybraliśmy się też do świetnego parku wodnego w Koszalinie.