29 marca 2024

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Nowym Tomyślu

FINAŁ WOJEWÓDZTWA W SZACHACH – ZAKOŃCZONY.

Finał Województwa zakończony

W dniach 18-22.06.2017r. w przepięknym nadjeziornym ośrodku w Skorzęcinie odbył się Finał Mistrzostw Województwa Juniorów w Szachach Klasycznych. W zawodach wystartowało blisko 240 zawodników, którzy wcześniej przebrnęli eliminacje. Wśród nich znalazło się 11 zawodników naszej akademii. Awans wcześniej wywalczyło aż, 14 ale trzech z nich z różnych przyczyn nie mogło tam pojechać. Zawody rozegrane były na dystansie 9 rund, po 2 rundy dziennie, na 1 lub 1,5 godziny dla zawodnika. Wszyscy gracze podzieleni byli na grupy wiekowe. Walka toczyła się nie tylko o medale, ale także o awans na kolejny „szczebel”, jakim jest Półfinał Mistrzostw Polski, do którego awansowało 10 najlepszych zawodników z każdej grupy wiekowej.

I tak najlepszy wynik spośród nowotomyskich akademików osiągnął Filip Możdżanowski grający w grupie do lat 13 i ukończył zawody na 4 miejscu zdobywają 6 pkt. (tyle samo, co 3 zawodnik) minimalnie przegrywając dodatkową punktacją walkę o brąz. Tutaj należy dodać, że Filip grał bardzo dobrze i mógł nawet wygrać całe zawody, ale na półmetku zabrakło odpowiedniej koncentracji do końca partii, wdarło się pewne rozluźnienie, które szybko wykorzystał jeden z rywali.  Pojawiły się też małe problemy zdrowotne, które też mogły mieć wpływ na wynik tej zaciętej walki.

Bardzo dobre zawody rozegrali najmłodsi zawodnicy. W grupie do 9 lat świetne 6 miejsce, zdobywając 5,5 punktu zajął Michał Rugała, który również miał uzasadnione szanse na medal. W 8 rundzie grał bardzo dobrą partię, którą miał w pewnym momencie wygraną, z jak się później okazało brązowym medalistą tych mistrzostw (a aktualnym brązowym medalistą Mistrzostw Polski w Szachach Szybkich). Niestety zabrakło „zimnej krwi”, pewnego doświadczenia turniejowego i po prawie 2 godzinnej, niezwykle zaciętej walce musiał uznać wyższość rywala. Bardzo dobre zawody rozegrał także w tej grupie Jasiu Myszkowski, który zdobył 5 punktów zajmując 10 miejsce. Ale był najlepszym zawodnikiem z rocznika 2009! W tej grupie grał jeszcze Miłosz Tomiak, który zdobył 2,5 punktu i zajął ostatecznie 25 miejsce. Ale on także jest z rocznika 2009 więc za rok będzie grał jeszcze w tej samej grupie wiekowej więc mam nadzieję, że Miłosz dobrze potrenuje i to doświadczenie zaowocuje za rok.

Wysokie 8 miejsce w grupie D-11 zajęła Zuzanna Biniak zdobywając 5 punktów. Tutaj walka była również bardzo wyrównana. Zuzanna toczyła zacięte boje z wielokrotnymi finalistkami ( a nawet medalistkami) Mistrzostw Polski. Partie były bardzo zacięte, często prawie 3 godzinne, a ich wynik nie był wiadomy do samego końca. O rozstrzygnięciu decydowały małe detale, pewne doświadczenie wyniesione przez jej przeciwniczki z wielkich imprez. Ale jestem przekonany, że Zuzia na tym właśnie turnieju je zdobyła i będzie mogła następnym razem przechylić szalę zwycięstwa na swoja korzyść J.

Dobre 12 miejsce, dzielnie walcząc do końca w grupie C-13 zajął Szymon Adamiak zdobywając 5 punktów.

W grupie C-11 wystąpiło trzech naszych zawodników. Najlepiej zagrał Leon Szwed , który zdobył 5 punktów ( na szachownicy miał do wzięcie co najmniej 1 więcej ) i został sklasyfikowany na 14 miejscu. Oskar Kapustka zdobył 4,5punkta (zbyt często godząc się na remisy, bo aż 5 razy na 9 partii!?) i zajął ostatecznie 21 miejsce. 30 miejsce, zdobywając 3,5 punktu, zajął natomiast Bartosz Góral, dla którego była to pierwsza tak duża szachowa impreza i zagrał na miarę swoich aktualnych możliwości.

W grupie C-15, bardzo silnie obsadzonej, wystartował Jakub Szczepaniak zdobywając 4 punkty, co dało mu 16 miejsce.

I jeszcze w grupie D-9 uczestniczyła Julia Werner, dla której był to także pierwszy tak poważny start. Dawała z siebie wszystko, co dzisiaj wystarczyło na 3,5 punktu i 16 miejsce. Ale tutaj są jeszcze bardzo duże rezerwy i już na tym turnieju były realne szanse na lepszy wynik. Zapewne zaprocentuje to w przyszłości i będzie coraz lepszą szachistką.

ee

Podsumowując występ należy uznać za w miarę udany. Wywalczone zostały 4 awanse do wrześniowego Półfinału Mistrzostw Polski, ale zabrakło tak zwanej „wisienki na torcie”, czyli medalu. Mistrzostwa te również pokazały, że praca „popłaca”. Ci, co najwięcej czasu poświęcili na treningi i turnieje treningowe awansowali dalej! Tak więc teraz życzę udanych wakacji, wypoczynku a potem w zdrowiu powrotu do treningów i dalszego samodoskonalenia! Pozdrawiam i do zobaczenia niebawem.

Materiał: Nowotomyska Akademia Szachowa