19 maja 2024

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Nowym Tomyślu

NOWOTOMYSKA AKADEMIA SZACHOWA – podsumowanie wakacji.

Obóz Szachowy – Obra lato 2017r.

 

W dniach od 2 do 6 sierpnia większość zawodników Nowotomyskiej Akademii Szachowej przebywała na obozie szachowo-sportowym w Obrze koło Wolsztyna. Na takie ciekawe spędzenie tych paru dni wakacji zdecydowało się 14 zawodników naszego klubu i byli to: Filip Możdżanowski, Jakub Szczepaniak, Szymon Adamiak, Kacper Bronka, Jakub Werner, Bartosz Góral, Jaś Myszkowski, Oliwier Osękowski, Michał Rugała, Antoni Rugała, Nikodem Szwedt, Feliks Nowak, Julia Werner i Antonina Koźmiński. Zawodnicy podzieleni byli tam na 3 grupy w zależności od posiadanych w tych dniach umiejętności. I tak w najsilniejszej grupie A grali – Filip Możdżanowski, który zdobył 3 pkt., ale z 8 partii, ponieważ w niedzielę jechał już na Mistrzostwa Polski Juniorów w Szachach Szybkich i musiał zrezygnować z ostatniej rundy. Dało mu to 29 miejsce. W tej grupie po raz pierwszy miał okazję zagrać Jakub Szczepaniak, który dzielnie walczył i uzyskał 5 remisów, co pozwoliło zająć mu 33 miejsce. Jeszcze nie udało się wygrać żadnej partii, ale zapewne uda się przy następnej okazji.

W grupie B (średniej) mieliśmy najwięcej, bo aż 8 reprezentantów. Bardzo dobrze zagrali Szymon i Antonina, którzy zdobyli po 5 pkt. i zajęli odpowiednio 8 i 9 miejsce. Bardzo dobrze zagrał również Michał Rugała, który zdobył 4,5 pkt. i zajął 13 miejsce, ale wystarczyło to do zdobycia III kategorii szachowej, co jest jego wielkim sukcesem. Również 4,5 zdobył Bartosz Góral, co dało mu 14 miejsce. Troszkę gorzej poszło Nikodemowi Szwedt , który miał 3,5 pkt i zajął 16 miejsce. No, ale Nikoś bardzo dawno nie grał w tak silnym turnieju, dlatego myślę, że zdobył nowe doświadczenia i kolejne występy będą już lepsze. 3 punkty zdobył Jaś Myszkowski i zajął 17 miejsce. On jednak nie rozegrał dwóch ostatnich rund, ponieważ podobnie jak Filip pojechał na Mistrzostwa Polski do Wrocławia. W grupie tej zagrali jeszcze Antoni Rugała zdobywając 1,5 i Oliwier Osękowski, który również wyjechał troszkę wcześniej i zakończył rywalizację z 1 punktem.

W grupie C (zawodnicy z rankingiem nie większym niż 1250) zagrało 4 naszych zawodników. Świetnie zawody te wyszły Jakubowi Wernerowi, który zdobył 6,5 pkt., zajął 2 miejsce i wypełnił normę na IV kategorię. Bardzo dobrze zagrał także Kacper Bronka, który zdobył 6 pkt. i został sklasyfikowany na 6 miejscu i był także bardzo bliski zdobycia IV kategorii. Niezłe zawody rozegrała także Julia Werner, która zdobyła 4 pkt. i zajęła 12 miejsce. W grupie tej zagrał także Feliks Nowak, który był najmłodszym uczestnikiem całego turnieju. Był to dla niego pierwszy tak poważny turniej i dzielnie stawiał czoła swoim starszym rywalom. Wywalczył 2 pkt, mimo, że też wyjechał trochę wcześniej i nie rozegrał wszystkich partii. Kto wie na ilu punktach by się skończyło gdyby rozegrał wszystkie … może nawet 4… J

Ale nie tylko szachami żyliśmy. Pogoda dopisywała, dlatego codziennie korzystaliśmy z uroków pobliskiego jeziorka a także każdego wieczora szliśmy na orlika pograć w piłę J

Mam nadzieję, że się wszystkim podobało…

Reszta zdjęć w galerii na stronie klubowej naszach.cba.pl

Mistrzostwa Polski Juniorów w Szachach Szybkich – Wrocław 2017r.

W dniach 6-8 sierpnia we Wrocławiu odbyły się Mistrzostwa Polski Juniorów w Szachach Szybki tzn. 15 minut dla zawodnika na partię. W zawodach tych udział wzięło czterech reprezentantów Nowotomyskiej Akademii i byli to : Zuzanna Biniak, Filip Możdżanowski, Jaś Myszkowski i Oskar Kapustka. Każdy z nich grał w swojej grupie wiekowej, osobno dziewczyny i chłopcy. Bardzo ważne w takiej odmianie szachów jest szybkie liczenie wariantów i bardzo dobra znajomość debiutów. Najlepiej z naszych wypadła Zuzia, która rozegrała rewelacyjne zawody zdobywając 7 punktów z 11 partii i zajęła świetne 15 miejsce w Polsce w grupie dziewcząt do 10 lat. Jest to naprawdę niesamowity wynik biorąc pod uwagę , że Zuzia rozpoczynała zawody z 50 numerem startowym a wszystkich uczestniczek w tej grupie było 86. Pokonała po drodze kilka czołowych zawodniczek kraju a z tymi ze ścisłego topu toczyła bardzo wyrównane i zacięte boje! Brawo i Tak trzymać J

Troszkę gorzej poszło chłopakom. Być może dlatego, że pojechali na ten turniej prosto z obozu szachowego w Obrze i mogli być trochę zmęczeni. W najliczniejszej grupie chłopców do lat 12 wystartowali Filip Możdżanowski, który zdobył 5,5 punktu i zajął ostatecznie 82 miejsce na 139 zawodników. Tym razem nie wyszły te zawody Oskarowi, który zdobył 3 punkty. Ale był młodszym w tej grupie, ma potencjał i jeżeli ostro popracuje nad podniesieniem swoich umiejętności to za rok w tej samej grupie zapewne poprawi swój i Filipa wynik!

I w grupie do 8 lat grał najmłodszy nasz reprezentant, nasza klubowa maskotka J Jasiu Myszkowski . Grał bardzo dobrze, pokonał kilku wyżej rozstawionych zawodników. W całym turnieju zdobył 5,5 pkt. i został sklasyfikowany na 52 miejscu na 93 startujących.

Wyjazd ten zapewne dał wiele wrażeń i wzbogacił o kolejne doświadczenia zawodników. Brawo za odwagę i dzielną grę.

 

Międzynarodowy Dzień Szachów

 

20 lipca to Międzynarodowy Dzień Szachów i Nowotomyska Akademia uczciła ten dzień rozegraniem turnieju w plenerze tj. przy muszli koncertowej obok NOK-u. Wydarzeniu temu towarzyszyło też możliwość rozegrania partii na olbrzymiej szachownicy co cieszyło się dużym zainteresowaniem nie tylko uczestników turnieju ale także przypadkowych przechodniów. Zawody rozegrane były na dystansie 7 rund po 10 minut dla zawodnika. W turnieju wzięło udział 14 zawodników z Nowego Tomyśla i Borui Kościelnej. Nagrody rozdawane były w dwóch kategoriach do 10 lat i powyżej.

 

I oto klasyfikacja do 10 lat :

pkt.    bch

 1. Biniak Zuzanna 5
 2. Myszkowski Jan 3,5 19
 3. Rugała Michał 3,5 16,5
 4. Marszałkiewicz Antoni 3 16
 5. Werner Julia 3 14
 6. Nowak Feliks 1

 

A tak + 10lat :

pkt.    bch     prog.

 1. Kapustka Oskar 5,5 21       23
 2. Możdżanowski Filip 5,5 21       22
 3. Adamiak Szymon 4,5
 4. Werner Jakub 4 21
 5. Bronka Kacper 4 16
 6. Góral Bartosz 3,5

 

Zwycięzcy otrzymali dyplomy i bony na lody.

Reszta zdjęć z tej imprezy do obejrzenia w galerii na stronie klubowej naszach.cba.pl

Wszystkie opisy: Wojciech Nadstoga