25 lutego 2024

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Nowym Tomyślu

Wspaniały występ szachistów z Nowotomyskiej Akademii

Wspaniały występ szachistów z Nowotomyskiej Akademii, którzy tym razem reprezentowali swoja szkołę na Drużynowych Mistrzostwach Województwa Szkół Podstawowych.

Zawody te odbył się 01.12.2017r. w Zbąszyniu. Szkołę nr 1 z Nowego Tomyśla reprezentowali : Leon Szwedt – 5,5 pkt., Oskar Kapustka – 5, Michał Rugała – 6 i Antonina Koźmiński – 5 pkt.

Turniej został rozegrany na dystansie 9 rund po 15 minut dla zawodnika. Drużyna z Nowego Tomyśla była rozstawiona z numerem 4 na 40 drużyn, które dostały się do finału poprzez eliminacje. Oznacza to , że już reprezentują wysoki poziom i byli w gronie faworytów do medalu. Wszyscy zagrali bardzo równo , bez większy wpadek co zaowocowało 6 wygranymi meczami , jednym remisem i dwoma porażkami. Dało to ostatecznie świetne 4 miejsce na koniec zawodów. Całe zawody wygrała drużyna ze Zbąszynia , która nie przegrała żadnego meczu.

W całym turnieju pierwsze 4 rozstawione drużyny zajęły pierwsze 4 miejsca co oznacza , że turniej przebiegał bez większych niespodzianek. Ale tak naprawdę walka była bardzo wyrównana i zacięta. Jednak faworyci tym razem byli górą. To 4 miejsce nie jest oczywiście przypadkiem a „owocem” kilkuletniego wysiłku jaki zawodnicy włożyli we wcześniejsze treningi. A ten wynik jest dla nich nagrodą. Ale trzeba dodać , że za rok może być jeszcze lepiej ponieważ np. drużyna ze Zbąszynia składała się tylko z zawodników z rocznika 2005. A nasi głównie 2006 i Michał 2008. Drużyny z 2 (Poznań) i 3 ( Kalisz) miejsca też swój skład opierały głównie na zawodnikach z rocznika 2005 więc za rok…

Sukces jest tym większy , że drużyna z Kalisza, która zajęła tutaj 3 miejsce jest także aktualnym medalistą ogólnopolskiego turnieju szkół podstawowych. Świadczy to o bardzo wysokim poziomie wielkopolskich szkół , które potem walczą o medale mistrzostw polski. A właśnie dlatego , że Kalisz jest medalistą polski to nie blokuje miejsca, co daje szansę gry w finale ogólnopolskim szkole z Nowego Tomyśla!
Brawo 😉